रमजान

लेख-रचना विचार

रमजान इस्लामी क्यालेन्डरको नवौं महिना हो। यो उपवासको इस्लामिक महिना हो, जसमा भाग लिने मुस्लिमहरू बिहानदेखि सूर्यास्त नभएसम्म खान, पिउनबाट अलग रहन्छन् । इस्लामको आगमन हुनुभन्दा धेरै अघि अरबी संस्कृतिमा रमजान नवौं महिनाको नाम थियो। कुरानमा यो भनिएको छ  “यो तिमीमाथि पहिले पनि थियो । जुन योम किप्पुरमा उपवास गर्ने यहूदी प्रचलनको सन्दर्भ हो। उपवास भनेको मुस्लिम धैर्यता, भद्रता र आध्यात्मिकता सिकाउन हो।”

रमजान भनेको मुसलमानहरूका लागि ईश्वरको खातिर उपवास र सामान्य भन्दा बढी प्रार्थना गर्ने समय हो। रमजानको बखत मुस्लिमहरू विगतका पापहरूको लागि क्षमा माग्छन्, निर्देशनका लागि प्रार्थना गर्दछन् र दैनिक दुराचारबाट अलग रहन मद्दत गर्दछन् र आत्म-संयम र असल कामहरू मार्फत आफूलाई शुद्ध पार्न कोसिस गर्छन्।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *