सुशीला देउजा लिखित तीन बालकृति विमोचित

समाचार

ललितपुर, वैशाख १५

वाङ्मय शताब्दी पुरुष सत्यमोहन जोशीले साहित्यकार सुशीला देउजा लिखित तीनवटा बालकृतिहरू १४ गते मंगलवार लोकसाहित्य भवन, ललितपुरमा आयोजित समारोहमा विमोचन गर्नुभयो ।

विमोचित कृतिहरूमा सम्पदा दर्शन- बालनियात्रासङ्ग्रह, महिमा- बालउपन्यास र चारुमतीको रहस्य- बालचित्रकथा रहेका छन् ।

कार्यक्रममा वाङ्मय शताब्दी पुरुष जोशीले भन्नुभयो, “बालबालिकाहरुलाई नेपाली गौरवमय सम्पदाबारे जान्न अभिप्रेरित गर्ने उद्देश्य सह्रानीय रहेको छ, उनीहरुलाई आफ्नो देश नेपालप्रति गर्व गर्दै यस्ता सम्पदा दर्शन जस्ता उपयोगी कृतिहरु प्रकाशन हुनु स्वागत योग्य कार्य हो । नेपाल प्रज्ञा–प्रतिष्ठान जस्ता संस्थाहरुले हाम्रा सम्पदा र गौरवहरुबारे बालपुस्ताका लागि केही काम गर्न नसकिरहेको वर्तमान अवस्थामा लेखक सुशीला देउजा र प्रकाशक बालसाहित्य प्रतिष्ठान नेपालबाट राम्रो काम भएको छ । यो कामले शृंखलाका रुपमा निरन्तरता पाओस्, यही शुभेच्छा व्यक्त गर्दछु ।”

समारोहमा बोल्दै गुञ्जनका अध्यक्ष हिरण्यकुमारी पाठकले लेखक देउजा सक्रियतासाथ लेखनमा लागिरहेकोमा बधाई दिनुभयो ।

विमोचित कृतिहरु र लेखक देउजाको लेखनीबारे समीक्षा गर्दै यात्री अनुसन्धान केन्द्रका अध्यक्ष डा शैलेन्दुप्रकाश नेपालले एकै वर्ष ३ वटा फरकफरक विधाका बालकृतिहरु प्रकाशन गरी लेखक देउजाले बालसाहित्यमा सक्रियता बढाएकोमा बधाई दिनुभयो । उहाँले नियात्रा लेखकले बालबालिकाका लागि पनि नियात्रा लेखनमा चासो दिनुले नेपाली बालसाहित्यको नियात्रासाहित्यको विकासमा टेवा पुग्ने विश्वास व्यक्त गर्नुभयो । उहाँले विमोचित कृतिहरु चारुमती एउटा रमाइलो बालचित्रकथा, सम्पदा दर्शन विश्वसम्पदा सूचीमा रहेका नेपालका १० सम्पदाहरुको भ्रमण गरिएको जानकारीमूलक बालनियात्राकृति भएकाले यी तीनवटै कृतिबाट बालबालिकाहरुले फरक सन्देश, सूचना र मनोरञ्जन प्राप्त गर्नेछन् भन्ने विश्वास व्यक्त गर्नुभयो ।

समारोहमा बोल्दै लेखक सुशीला देउजाले हामी नेपालीले हाम्रा गौरवमय कुराबारे आफ्ना बालबालिकालाई बढीभन्दा बढी कुराहरु भन्नुपर्छ भन्ने विचारबाट प्रेरित भएर विमोचित कृतिहरु रचना गरेको बताउनुभयो । उहाँले भन्नुभयो, “हाम्रा सम्पदाहरुप्रति गौरव गर्नुपर्छ । पुर्खाको योगदानबारे नयाँ पुस्तालाई जानकारी दिनुपर्छ भन्ने आव्हान सम्पदा दर्शन कृतिको हो भने चारुमतीको रहस्य कृतिमा नयाँ पुस्ताले अग्रज हजुरबाहजुरआमाहरुको भावनाको सम्मान गर्दै माया र सेवा दिनुपर्छ भन्ने आग्रहलाई एउटा कौतूहलतापूर्ण कथा बुनेर भनेकी छु र महिमा कृतिमा एउटी बालिकाको साहसले हराएको बाबु भेटिनुभएको कथा समेटेकी छु । यी कृतिहरु लेख्नेक्रममा बालबालिकाहरु माझमा गई कथा सुनाएर र अन्तरक्रिया गरेर धेरै कुरा सिकेकी छु । यो क्रमलाई निरन्तरता दिँदै जाने मेरो कोसिस रहनेछ किनकि हामीले किताब लेख्ने नै ती बालबालिकालाई खुसी र प्रेरणा दिनको लागि हो भन्ने मलाई लाग्दछ ।”

बालसाहित्य प्रतिष्ठान नेपालका अध्यक्ष कार्तिकेयको सभापतित्वमा भएको कार्यक्रममा बोल्दै लेखक कार्तिकेयले नेपाली बालबालिकालाई नेपालप्रति गौरव गर्न प्रेरित गर्ने कृति प्रकाशनमा प्रतिष्ठानको प्रमुख लक्ष्य रहेको छ भन्नुभयो । कार्यक्रम प्रतिष्ठानका कार्यक्रम संयोजक गोकर्ण तिमल्सिनाको संयोजन गर्नुभएको थियो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *